Повреден задвижващ вал.
Задвижващите валове често се пренебрегват от собствениците на автомобили и много автомонтьори. Повреден задвижващ вал. Към тях се подхожда като към много прости механизми, които не изискват специални познания. Тъй като много често се сблъскваме с този подход и той не е съобразен с реалността, решихме да напишем кратко ръководство за това как да подходим към ремонта на шахти. Използвахме много опростявания в този текст, за да го направим по-прозрачен. Въпреки това, ако някой се интересува от разширяване на нашите познания или изясняване, моля, свържете се с нас. Карданният съединител наричан още кардан, се състои от два елемента, свързани с кръст. Вал с един карданов съединител, веднага щом започне да се отклонява от общата ос на въртене, предава въртящ момент по пулсиращ начин. Тоест, въпреки че входната скорост е постоянна, изходната скорост е променлива.
Задвижващ вал
Колкото по-голямо е отклонението, толкова по-голяма е пулсацията. Панацеята за това заболяване е използването на втори съединител на кардана, идентичен с първия съединител. ъглов кардан в система с два съединителя два кръстосани входящата и изходящата скорост са равни. Въпреки че задвижваният край и краят, предаващ въртящия момент, не са в една линия. Горният принцип на равни скорости ще работи при едно важно условие. Оста на задвижващия вал и оста на приемащия въртящ момент вал трябва да са успоредни. Повреден задвижващ вал. Така че според чертежа ъглите алфа трябва да са равни. Това е необходимо за постигане на стабилна изходна скорост. Друго важно нещо, което трябва да знаете, е балансирането на валовете, както и ремонт на кардана. Всеки въртящ се елемент има някакъв дисбаланс има се предвид. Този дисбаланс идва от машинни грешки, грешки в материала и грешки при сглобяване.
Остатъчен дисбаланс
Няма как да се отървете напълно от него. Всъщност всеки въртящ се елемент има така наречения остатъчен дисбаланс. Извършвайки процедурата по балансиране, ние го намаляваме до ниво, което е приемливо за дадено приложение. Процедурата за балансиране включва поставяне на тежестите по такъв начин, че да намалят силите, които възникват в резултат на неизбежни грешки в конструкцията на вала. Тежестите са разположени в определени балансиращи равнини и в подходящо съотношение на тежести и ъгли между тях. Всяка тежест засяга повече от един елемент. Теглата също си влияят взаимно.