Проверка на кардан.
Много собственици на автомобили със задно задвижване или задвижване на всички колела рано или късно се сблъскват с необходимостта от ремонт на кардан, или така наречен задвижващ вал. Говорим за един от трансмисионните елементи, който доста често се поврежда. Тъй като поради особеностите на предназначението си е принуден да изпитва високи натоварвания. Предметът на нашия интерес е незаменима трансмисионна част. Във всички автомобили със задвижване на всички колела и задвижване на задните колела. Предназначена да предава въртящ момент от раздатъчната кутия или скоростната кутия към диференциала на моста. Проверка на кардан. От конструктивна гледна точка той е толкова прост, че след повече от век употреба не е претърпял абсолютно никакви промени. Може би единствената разлика между съвременните части и техните по-ранни предшественици е, че в частите на SUV, вместо подвижна връзка, те обикновено използват CV стави, които са монтирани в двата края на вала.
Проверка
Карданният вал дължи името си на италианския математик Г. Кардано, който пръв описва шарнирен механизъм, свързващ два вала, въртящи се в една и съща посока. Но този елемент е използван за първи път в дизайна на автомобили от Луи Рено. Задвижването се оказа толкова просто, функционално и надеждно, че в самото начало на миналия век практически нямаше алтернатива за него. Карданният вал в различните му видове остава широко разпространен днес. Използва се в голямо разнообразие от превозни средства, от мотоциклети до мощно голямо специално оборудване. Основната цел на карданното предаване е да предава въртящ момент между валове, които са под ъгъл един спрямо друг. Ако говорим за автомобили, независимо дали е лек или камион, тогава такава трансмисия обикновено е част от кормилното управление и трансмисията.
Структура на кардан
В зависимост от габаритите на автомобила кардана може да бъде едно, дву, три – или повече секции. С прости думи, централната част е стоманена тръба, която се характеризира със сравнително ниско специфично тегло. Най-често спортните автомобили са оборудвани с едно секционни валове. По-голямата част от пътническите превозни средства използват 2- и 3-секционни конструкции. Говорейки по-подробно за структурата на кардана, важно е да се отбележи междинният карданен вал, който се използва в модели, състоящи се от няколко секции. Тези елементи се монтират на превозни средства със задно задвижване, за да се намалят до минимум вибрациите, произтичащи от въртенето на дълга тръба при високи скорости. Двете страни на междинните валове завършват с шарнирни вилки, които са неподвижни части. За фиксиране и стабилизиране на междинния вал в конструкции, които се състоят от няколко секции, се използва външен лагер.
Видове кардани
Към днешна дата автомобилната индустрия използва различни видове валове, чиято класификация се извършва според редица характеристики. В зависимост от материала на изработка – метал, стомана, чугун или алуминий. Според способността за компенсиране – прости или универсални. Според броя на опорите – дву- или три- опорни. В зависимост от броя на секциите – едно секционни или много секционни. Видовете кардани според техните кинематични свойства заслужават специално внимание. Синхронни валове, такива модели са инсталирани на някои модели автомобили с задвижване на всички колела. Те се характеризират с наличието на CV стави в техния дизайн и способността да работят, когато ъгълът на отклонение не достига 70 градуса. Основните недостатъци на такива елементи включват високата вероятност от повреда на прашника по време на шофиране извън пътя.
Асинхронни валове
Те са тези, които са най-широко използвани. Това са части, състоящи се от вилка и паяк и се монтират на превозни средства със задно задвижване. В сравнение със синхронните кардани, асинхронните се характеризират с тиха работа, лекота на поддръжка и ниска цена. Гъвкави и твърди полу витлови задвижвания. Специален тип вал, чиято основна задача е да компенсира ъгловите завои и леко да промени разстоянието между скоростната кутия и задния мост. Понякога тези елементи се наричат също заден задвижващ вал. Еластичната му част е изработена от гума и благодарение на разтягането и компресията на тази част се получава компенсация на промените в ъгъла. Твърдите шарнирни задвижвания напоследък почти не се използват, тъй като не осигуряват необходимата степен на надеждност. Често издават силни, неприятни звуци по време на работа.
Неизправности
Проверка на кардан. Първите признаци, че валът е повреден, са увеличаване на вибрациите и появата на външни звуци. Вторичните симптоми включват образуване на теч на масло в мястото, където валът се свързва със скоростната кутия. Както и чукащ шум, който се появява при смяна на скоростите. Възможно е, за да премахнете изброените по-горе „симптоми“, да трябва да закупите полуоска и да я инсталирате, но в много случаи проблемът може да бъде решен по по-малко радикални начини. На първо място, трябва да проверите следните елементи. Закопчалки. Обърнете внимание дали заключващата шайба е на място и дали е добре затегната. Еластичен съединител и неговото състояние. Ако тази част е повредена, нивото на компенсация за изместване на компонентите на вала се променя. Пропуски между задвижващия вал и плъзгащата се вилка. В идеалния случай не трябва да има такива; ако се открие луфт, плъзгащата се вилка ще трябва да се смени.